Jak zabezpieczyć meble podczas transportu?

Jak zabezpieczyć meble podczas transportu

Przeprowadzka, urządzanie nowego mieszkania lub biura – jest wiele prac, które wymagają przewiezienia mebli w bezpieczny sposób. Firmy trudniące się transportem dbają o to, aby nie uległy one uszkodzeniom w wyniku przesuwania się czy wibracji. Dlatego tak istotne jest stosowanie elementów ochronnych, które zapewnią zabezpieczenie nawet bardziej kruchych konstrukcji przed pęknięciem, obiciem czy uszczerbkiem. Wśród nich są kątowniki, przekładki oraz papiery.

Czy do transportu trzeba demontować meble?

Podstawowe pytanie brzmi, czy meble przeznaczone do przewiezienia trzeba rozkładać. Gdy kupujemy nowy zestaw w sklepie, zazwyczaj otrzymamy go w kilku częściach. Oznacza to więcej pracy dla nowego właściciela, lecz z drugiej strony znacznie ułatwia transport i przenoszenie. 

A co z meblami, które już stoją? Aby zaoszczędzić czas, biurka, stoły, komody, witryny i inne wolimy przewozić w całości. O ile tylko zmieszczą się w drzwiach lub oknach (czasem jest to lepszy sposób), o tyle można próbować wynieść je bez demontażu. Trzeba jednak zaangażować do tych prac kilka osób i specjalistyczne auto dostawcze z większą powierzchnią załadunkową. Nie wolno zapominać też o tym, jak istotne jest dobre zabezpieczenie ładunku.

Zabezpieczenie mebli na czas transportu

Podczas przewożenia meble są narażone na uszkodzenia. Auto może wjechać w dziurę lub mocno zahamować, co spowoduje niekontrolowane przesunięcie się ładunku. Gdy ten obije się o brzegi naczepy, może dojść do pęknięcia mebli, porysowania okleiny, a nawet stłuczenia szkła. Dlatego tak istotna jest stabilizacja przewożonych mebli, najlepiej z wykorzystaniem mocnych pasów transportowych. Ale to jeszcze nie wszystko. Uzasadnione będzie też zastosowanie:

  • kątowników ochronnych – najbardziej narażone na uszkodzenia są wystające części mebli, czyli narożniki. Ostre rogi przerwą papier i folię, ale dopasowane do nich kątowniki z grubszej tektury rozwiążą problem. Ochronią też ludzi przed ewentualnymi skutkami kontaktu z takimi ostrymi elementami,
  • folii bąbelkowej – folia, dzięki swojej grubości i elastyczności świetnie chroni fragmenty mebli przed uszkodzeniami, wstrząsami i uderzeniami, które mogą mieć miejsce w czasie transportu,
  • przekładek tekturowych – oddzielają od siebie poszczególne elementy załadunku, które mogłyby się o siebie uderzać i ocierać, powodując uszkodzenia mebli. Przekładki są istotne zwłaszcza w opakowaniach zbiorczych.

Dobre zabezpieczenie mebli na czas transportu to podstawa. Choć nie zawsze trzeba je rozkładać, to zawsze trzeba uważać zwłaszcza na narożniki i szuflady, aby nie wysunęły się w czasie jazdy.