Papier kredowy i offsetowy to dwa odmienne typy papieru, które różnią się między innymi składem chemicznym, właściwościami fizycznymi i przeznaczeniem. Warto wybierać je pod kątem konkretnego sposobu użycia lub rodzaju zadania, do którego zostaną wykorzystane. Niekiedy te dwa typy papieru mogą być stosowane zamiennie, jednak w wielu projektach mają olbrzymi wpływ na ich realizację.
Papier kredowy a offsetowy – skład i najważniejsze funkcje
Papier kredowy jest wykonany z mieszanki celulozy i kredy, dzięki czemu jego powierzchnia jest biała i matowa. Jest w dużym stopniu odporny na ścieranie, dlatego często stosuje się go do druku tekstów, rysunków i tabel. Ze względu na swoją trwałość i odporność, jest wykorzystywany do druku dokumentów, które muszą być przechowywane przez długi czas, takich jak mapy, plany i rysunki. Papier kredowy może być też używany do ręcznego rysowania i pisania.
Papier offsetowy jest natomiast wykonany z czystej celulozy, jest czysto biały i błyszczący. Jest bardziej miękki niż papier kredowy, co umożliwia zadrukowanie jego powierzchni w sposób precyzyjny i szczegółowy. Papier offsetowy jest przeznaczony do tak zwanego druku offsetowego, który jest jednym z najpopularniejszych sposobów drukowania na dużą skalę. Można z jego pomocą przygotować broszury, ulotki, katalogi w dużej liczbie egzemplarzy.
Wytrzymałość i parametry użytkowe papieru kredowego i offsetowego
Papier kredowy jest bardzo trwały i odporny na działanie sił trących. Za tę właściwość odpowiada obecna w nim kreda, która tworzy wierzchnią warstwę ochronną. Tego typu papier jest również odporny na działanie wilgoci i w niewielkim stopniu podatny na odbarwienia. Jego gramatura mieści się w przedziale między 80 a 100 g/m². Jest gładki, choć na powierzchni mogą występować mniej lub bardziej widoczne włókna. Jest też w pewnym stopniu przezroczysty, co pozwala na łatwe kopiowanie rysunków przez nakładanie go na inne powierzchnie.
Papier offsetowy ma odmienną gramaturę, na poziomie od 60 do 120 g/m². Istotna jest również jego chłonność, plasująca się w przedziale od 25 do 60 jednostek Cobb. Ważnym parametrem jest także stopień bieli, mierzony w skali Lab lub CIE. Najczęściej mieści się w przedziale od 80 do 96 jednostek. Papier offsetowy może mieć także określony stopień przepuszczalności powietrza, co ma wpływ na jakość tworzonego druku. Parametr ten wnosi od 120 do 180 jednostek Gurley. Oczywiście, podane parametry mogą różnić się w przypadku poszczególnych producentów.